O szkole

Wskazówki dla uczniów

Przywitanie

Przed wejściem na salę ćwiczeń i po skończonych zajęciach należy się ukłonić. W ten sposób wyrażasz swój szacunek dla dyscypliny którą ćwiczysz, nauczyciela, innych uczniów i siebie samego.

Postawa

Tułów i głowa wyprostowane, podbródek lekko cofnięty. Ramiona i barki opuszczone, luźne. Miednica lekko podciągnięta pod tułów. Kolana ugięte. Wszystkie ruchy zaczynają się z biodra!

Oddech

Pamiętaj o głebokim i spokojnym oddechu. Dopasuj oddech do wykonywanych ruchów.

Płynność

Ruch w taiji jest płynny. Nie zatrzymuj się. Nie rób przystanków. Trzymaj energię. Poruszaj się utrzymując ciało na jednym poziomie, bez wahań góra-dół.

Uważność

Bądź uważny. Obserwuj nauczyciela. Sprawdzaj pozycję rąk i nóg. Obserwuj jak i kiedy przenosić ciężar ciała z nogi na nogę. Słuchaj wszystkich uwag nauczyciela – są skierowane do Ciebie!

Cierpliwość

Bądź cierpliwy. Nie zrażaj się trudnościami i niepowodzeniami. Twoje ciało uczy się nowego sposobu poruszania. Daj mu na to czas. Daj mu szansę.

Powtarzanie

Powtarzaj kroki poznane na zajęciach w domu – najlepiej codziennie, chociaż przez kilkanaście minut. Oswajaj się z nimi, ćwicz, zapamiętuj. Dwie godziny w tygodniu to za mało jeśli chcesz robić widoczne postępy.

Punktualność

Przychodź punktualnie na zajęcia. Wyrażasz tym szacunek dla nauczyciela, siebie i innych uczestników zajęć. Jeżeli się spóźniłeś, ukłoń się i czekaj na pozwolenie dołączenia do grupy.

Skupienie

Wyłącz komórkę. Zajęcia mają być czasem na relaks dla Ciebie i innych. Problemy zostawiaj przed salą ćwiczeń. Uważaj – może się zdarzyć, że po zajęciach nie będziesz już chciał ich wziąć z powrotem :)

Integracja

Ćwicz w koszulce z logo szkoły! Koszulka jest naszym strojem organizacyjnym i znakiem rozpoznawczym. Nosimy ją z dumą. Bierz udział w obozach i wyjazdach tak często, jak to możliwe. Masz wtedy szansę na odrobienie zaległości i zrobienie zauważalnego postępu. Poznasz ćwiczenia, których nie robi się na zajęciach ze względu na ograniczenia czasowe.

Systematyczność

Uczęszczaj na wszystkie zajęcia. Jeżeli je opuszczasz powstają zaległości, które trudno uzupełniać na bieżąco ponieważ grupa „idzie dalej”. Jeżeli masz zaległości spróbuj nadrobić je prosząc o pomoc zaawansowanych uczniów.

Czystość form

Jeżeli uczęszczasz na zajęcia do różnych nauczycieli sam jesteś odpowiedzialny za przestrzeganie czystości form. Każdy nauczyciel ma swój styl uczenia i jest to zupełnie naturalne. Każdy też ma prawo wymagać, aby na jego zajęciach przestrzegano stylu, którego on naucza.

Hierarchia

Najbliżej nauczyciela ćwiczą najlepsi uczniowie (wyjątkiem jest grupa początkująca). Im większe umiejętności, tym bliżej nauczyciela możesz stanąć.

Wybaczanie

Wybaczaj sobie wszelkie niepowodzenia. Bądź dla siebie dobry. Nagradzaj się za małe sukcesy.

Otwartość

Bądź otwarty na sygnały płynące z twojego ciała. Jeżeli się w nie wsłuchasz ono często podpowie ci następny ruch. Wszystkie ruchy taiji są naturalne, zaplanowane w zgodzie i harmonii z twoim ciałem.