Tai Chi

Yang Taijiquan – CUI ZHONG SAN

Mistrz Cui Zhongsan -- 8 Duan Wushu

Urodzony 1948 roku w Pekinie, zaczął uczyć się Taijiquan w wieku czterech lat, pod wnikliwym okiem jego dziadka Mistrza Cui Yishi, który był najbliższym uczniem Mistrza Yang Chengfu. Gorliwie ćwicząc ze swoim dziadkiem (Cui Yishi), Mistrz Cui Zhongsan zdobył swoje pierwsze Mistrzostwo Taijiquan Chin w wieku dziewięciu lat.  W wieku dwunastu lat, z powodu swoich umiejętności, został wybrany by uczyć się  w Pekińskiej Szkole Wushu.  W 1960 i 1961 zdobył mistrzostwo na zawodach Taijiquan w Pekine . Do połowy lat osiedziesiątych, Mistrz Cui wygrał wiele konkurencji, nie tylko Taijiquan, na krajowych zawodach Wushu. Wieloletnia praktyka Wushu i zdobyte miejsca spowodowały, że stał się bardzo dobrym, lubianym i popularnym nauczycielem Taijiquan.

W 1995, 1996 i 1997 był głównym nauczycielem stylu Yang na Światowch  Konferencjach Taijiquan w Pekinie. Jest prezesem Stowarzyszenia „Beijing Yong Nian Taijiquan”, które zostało założone jeszcze przez jego dziadka. Treningi Mistrza Ciu-a zawierają nie tylko styl Yang Taijiquan ale również  wiele innych technik stylów Wushu. Wiele razy został uhonorowany tytułem „Najlepszego Nauczyciela Chin”. Cały czas jest czynnym nauczycielem.

Mistrz Cui Yishi

(1892-1970) był jednym z najlepszych uczniów Yang Jian Hou. Po śmierci mistrza, razem z jego synem podróżował po Chinach popularyzując styl. Wyjechali na południe, gdzie w takich miastach jak Wuhan, Changhaj, Nankin, Hangzhou, Guanghai prowadzili zajęcia stylu Yang.

Cui Yishi zasłynął z bardzo wiernego przekazy tradycji rodziny Yang, czyli umiejętności walki, formy, wewnętrznej umiejętności – Nei Gong, oraz metody stosowania siły – Fa Jin, a także umiejętności pracy rękoma – Rou Shou (do tych technik zaliczamy m.in. Pchające Dłonie – Tui Shou). W roku 1945 osiadł w Pekinie, gdzie miał zwyczaj prowadzić zajęcia w parku Sun Yat  Sena. Wkrótce stanął na czele pekińskiej szkoły Yongnian Taijiquan she (szkoły długowieczności). Cieszył się ogromnym uznaniem jako nauczyciel i wychował wielu znakomitych uczniów. W roku 1964 opracował formę 42 ruchy.

Trening w Parku. Pekin 2017